Stor Skallesluger: udpegningsområder, bevaringsstatus, rødliste og EF-Fuglebeskyttelsesdirektiv - Fuglebeskyttelse.dk

Del

Foto/billede af Stor Skallesluger (Mergus merganser)

Foto: Per Schans Christensen ©

Stor Skallesluger

Status

Fuglebeskyttelsesdirektivet: Artikel 4, stk. 2
Beskyttelsen gælder: Trækfugle
Bevaringsstatus: Gunstig
Ansvarsart: Nej
Rødliste: VU - sårbar som ynglefugl

Levested

Stor skallesluger yngler i gamle skove med hule træer nær fiskerigt vand. De ca. 50 danske par yngler primært i redekasser. Ofte ved dybe søer eller ved elve. I Danmark er stor skallesluger udbredt ved søer og fjorde i hele landet i vinterhalvåret.

Trusler

-Ynglefugle: for få naturlige redehuller.
-Trækfugle: forstyrrelser fra sejlads og fiskeri ol. på de vigtigste fourageringsarealer i vinterperioden.

Gunstige forvaltningstiltag

Stor skallesluger kan i yngleperioden tilgodeses ved opsætning af redekasser og ved på sigt at sikre naturlig urørt skov omkring ynglesøerne. I vinterhalvåret tilgodeses arten ved at sikre uforstyrrede raste- og fødesøgningsomåder.

Udpegningsområder

OmrådeLivscycklusKort
F14 - Lovns Bredning TVis på kort
F15 - Randers og Mariager Fjorde og Ålborg Bugt, sydlige delTVis på kort
F29 - lyndersø og Skalle Sø TVis på kort
F33 - Salten LangsøTVis på kort
F36 - Horsens Fjord og EndelaveTVis på kort
F38 - Nissum FjordTVis på kort
F40 - Venø, Venø SundTVis på kort
F43 - Ringkøbing FjordTVis på kort
F84 - Ulvsund, Grønsund og Farø FjordTVis på kort
F85 - Smålandshavet nord for LollandTVis på kort
F86 - GuldborgsundTVis på kort
F89 - Præstø Fjord, Ulvshale, Nyord og Jungshoved NorTVis på kort
F102 - Havet mellem Korshage og HundestedTVis på kort
F105 - Roskilde Fjord, Kattinge Vig og Kattinge SøTVis på kort
F106 - ArresøTVis på kort
F111 - Vestamager og havet syd forTVis på kort

Udbredelse

Stor skallesluger er udbredt i Skandinavien, Rusland, Island og Storbritannien. En lille bestand findes desuden i Alperne. Den yngler også ved Østersøens kyster.

Hvornår ses Stor Skallesluger i Danmark?

Stor skallesluger er en sjælden ynglefugl i Danmark, men en meget almindelig vintergæst. Den ankommer i november og trækker atter mod yngleområderne om foråret.

Forekomst af Stor Skallesluger baseret på "Citizen Science". Kilde: Naturbasen.dk

Biologi

Arten yngler allerede fra marts måned i hule træer eller redekasser. Ungerne hopper selv de flere meter ned fra reden og bliver herefter ledt til det nærmeste vand af hunnen, som bliver hos ungerne de følgende måneder under fældningen. Hannerne fælder i store flokke på op til 40.000 individer ved bl.a. Norges kyster. Kan jage i flok ved at danne kæder der indkredser fiskene. Skulle have en forkærlighed for ål.

Foto/billede af Stor Skallesluger (Mergus merganser)

Foto: Haldor Halkjær ©

Beskrivelsen er delvist baseret på den Wikiserede artsbeskrivelse fra Felthåndbogen.

Mere information om Stor Skallesluger

Seneste 200 observationer i Naturbasen

Observationer på Naturkortet

Kendetegn og forvekslingsmuligheder

Systematik

Billeder af Stor Skallesluger