Engsnarre: udpegningsområder, bevaringsstatus, rødliste og EF-Fuglebeskyttelsesdirektiv - Fuglebeskyttelse.dk

Del

Foto/billede af Engsnarre (Crex crex)

Foto: Kim Petersen ©

Engsnarre

Status

Fuglebeskyttelsesdirektivet: Bilag 1
Beskyttelsen gælder: Ynglefugle
Bevaringsstatus: Ugunstig-stigende
Ansvarsart: Nej
Rødliste: NT - næsten truet som ynglefugl

Levested

Engsnarren træffes i Danmark i fugtige enge, kær og moser med en naturlig og varieret flora og relativ høj græsvegetation uden træer og buske. Den kan også høres i agerlandets græs- og kornmarker.

Trusler

Engsnarren er gået markant tilbage siden 1800-tallet, hvilket kan tilskrives dels opdyrkning og afvanding af levestederne, og dels høslet på marker og i enge, hvor både æg, unger og voksne fugle er gået til grunde i høstmaskinerne. Pesticider og gødskning er ligeledes en trussel for engsnarren.
Andre menneskelige forstyrrelser kan ligeledes være ugunstige for arten.

Gunstige forvaltningstiltag

Engsnarre kan hjælpes ved at genetablere de naturlige levesteder. Det er græsrige landskaber med naturlig hydrologi og med ingen eller kun få vedplanter, eksempelvis ferske enge, kær og tørvemoser.
Områder med landbrugsdrift skal være så ekstensivt som muligt og høslet skal undgås før d. 1. august.

Udpegningsområder

OmrådeLivscycklusKort
F20 - Vestlige Vejler, Arup Holm og Hovsør RønYVis på kort
F24 - Hjarbæk Fjord og Simested FjordYVis på kort
F47 - LillebæltYVis på kort
F49 - Engarealer ved Ho BugtYVis på kort
F51 - Ribe Holme og enge med Kongeåens udløbYVis på kort
F60 - Vidåen, Tøndermarsken og SaltvandssøenYVis på kort
F67 - Ballum og Husum Enge og Kamper StrandengeYVis på kort
F70 - Frøslev MoseYVis på kort
F71 - Sydfynske ØhavYVis på kort
F72 - Marstal Bugt og den sydlige del af LangelandYVis på kort
F80 - Almindingen, Ølene og ParadisbakkerneYVis på kort
F82 - Bøtø NorYVis på kort
F91 - Holmegårds Mose og PorsmoseYVis på kort
F93 - Tystrup-Bavelse SøYVis på kort
F94 - Sejerø Bugt og NekseløYVis på kort

Udbredelse

Engsnarren har sin hovedudbredelse i Centraleuropa og Rusland, men findes også spredt i Storbritannien og det sydlige Skandinavnen.

Hvornår ses Engsnarre i Danmark?

Engsnarre er en trækfugl der overvintrer i Afrika syd for Sahara. Den ankommer til Danmark i maj og forlander landet igen i september.

Forekomst af Engsnarre baseret på "Citizen Science". Kilde: Naturbasen.dk

Biologi

Engsnarre lever af smådyr og plantedele, eksempelvis insekter, padder og græsfrø. Arten er rimelig social og der kan derfor være flere syngende hanner inden for et godt yngleområde.

Foto/billede af Engsnarre (Crex crex)

Foto: Kim Petersen ©

Beskrivelsen er delvist baseret på den Wikiserede artsbeskrivelse fra Felthåndbogen.

Mere information om Engsnarre

Seneste 200 observationer i Naturbasen

Observationer på Naturkortet

Kendetegn og forvekslingsmuligheder

Systematik

Billeder af Engsnarre